Patch ακτινοβολία κεραίας πρόβλημα μοτίβο.

A

Ananth

Guest
Γεια σε όλους,
Προσπαθώ να σχεδιάσετε μια κεραία patch με διηλεκτρικό αέρα για ένα εύρος ζώνης των 500 MHz στην περιοχή των 3,5 GHz.Η κεραία έχει απήχηση σε 3,8 GHz αλλά δεν έχει αντίστοιχό του ακόμα.

Τα πρότυπα ακτινοβολία που επισυνάπτεται με αυτό το email.Όπως μπορείτε να δείτε, υπάρχει μια έντονη κλίση του τρόπου διεξαγωγής ανύψωσης της κεραίας σε μία κατεύθυνση που δεν είμαι σε θέση να καταλάβω.
Είχα το ίδιο πρόβλημα με ευρυζωνικά πλατεία κεραία patch επίσης.Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η μη συμμετρία του προτύπου, όταν η δομή είναι απολύτως συμμετρική.

Όπως μπορείτε να δείτε στο συνημμένο, ένα κυκλικό κεραία του patch με παρασιτικές στοιχείο στην κορυφή.Το παρασιτικό στοιχείο που εξυπηρετεί το σκοπό της αύξησης του εύρους ζώνης.Έχω δοκιμάσει την εξάλειψη των παρασιτικό στοιχείο, αλλά το διάγραμμα κεραίας είναι ακριβώς το ίδιο, ακόμη και τότε.Του να τροφοδοτείται από μια γραμμή μεταφοράς (Η κεραία δεν συνοδεύεται).

Εχει κανείς καμία ιδέα για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό;
Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμπεράσματα.

Ananth.

 
να σας pls στέλνω εμένα κεραία σας. hfss αρχείοΠροστίθεται μετά το 1 λεπτό:να σας pls στέλνω εμένα κεραία σας. hfss αρχείοid e mail μου είναι sengar_vijay (at) yahoo.co.in

 
αν μπορείτε να τοποθετήσετε σχεδίαση μοντέλων σας alongwith μπορεί να μπορώ να του βοηθήσει όπως έχω κάνει παρόμοια εργασία πριν

 
Hey Guys,
Ευχαριστώ για την προσφορά για να βοηθήσει, αλλά μειώνοντας το ύψος του υποστρώματος λυθεί το πρόβλημα μου στρεβλωμένη πρότυπα.

 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top