Χαρτογράφηση του συντελεστή συνεχίζει τη λειτουργία μεταφοράς διακριτική ευχέρεια να

A

ali_th

Guest
Γεια σας. Θέλω να χαρτογραφήσει συντελεστής συνεχίζει τη λειτουργία μεταφοράς σε διακριτά με AVR. Αυτό σημαίνει ότι έχω τη συνάρτηση μεταφοράς στην περιοχή S και εγώ πρέπει να το μετατρέψετε σε περιοχή Z. Χρειάζομαι τη βέλτιστη αλγόριθμο που καθιστά δυνατό το έργο αυτό παρακαλώ να με βοηθήσει. Ευχαριστίες
 
Χρειάζεται διγραμμική μετατρέψει σε Matlab για να μετατρέψει κάποιες παραμέτρους S σε Z παραμέτρους. Είναι απλό.
 
ali_th, Οι 2 συνηθέστερα χρησιμοποιούμενα είναι το αντιστοιχίσεις διγραμμικού μετασχηματισμού z (αναφέρθηκε από FrankCh), και ο παλμός-αμετάβλητης μετασχηματισμό. Διγραμμική z πλεονεκτήματα μετασχηματισμού:. Δεν πάσχουν από aliasing. Είναι επεκτάσιμη. Για σχεδιασμό φίλτρου, παρέχει μια εξασθένηση. χαρακτηριστικές ανώτερη της anlaog Διγραμμικός μειονέκτημα πρωτότυπο μετασχηματισμό ζ:. Το "στρεβλώνει" την κλίμακα συχνοτήτων. Αυτό δεν διατηρεί τα χαρακτηριστικά φάσης. ή το χρόνο απόκρισης των αναλογικών Πλεονεκτήματα Impulse πρωτότυπο Invariant:. Δεν "στρέβλωση": Η charateristic εξασθένηση. ταιριάζει ότι από το αναλογικό πρωτότυπο. εφ 'όσον η συχνότητα είναι σημαντικά. χαμηλότερη από τη συχνότητα Nyquist. Φάση χαρακτηριστικά ταιριάζουν πολύ με αυτά του. το αναλογικό πρωτότυπο Impulse Αμετάβλητα Μειονεκτήματα:. Δεν είναι επεκτάσιμο. Πάσχει από aliasing Google "διγραμμική z" και "Impulse Αμετάβλητα" για περισσότερες πληροφορίες. Regards, Kral
 
Kral χάρη θέλω να χαρτογραφήσει το φίλτρο ότι η περικοπή των συχνοτήτων είναι 2kHz σε ελάχιστο περίπτωση. Συχνότητα δειγματοληψίας μου είναι 100kHz με Αναλογική Επινοήστε A / D. σε αυτή την κατάσταση η Bilinear δεν εφαρμογή. Έχετε κάποια πρόταση για Impulse Σταθερά στην βέλτιστη περίπτωση;
 
ali_th, η διαδικασία έχει ως εξής: Καθορίστε το s-domain συνάρτηση μεταφοράς του αναλογικού φίλτρου πρωτότυπο που θέλετε να εφαρμόσει ως ένα ψηφιακό φίλτρο. . Αντικαταστήστε κάθε εμφάνιση του [s-pn] με [1-exp (PNT) Ζ ^ (-1)] Όπου:. pn παριστά ένα πόλο ή μηδέν της συναρτήσεως μεταφοράς s-domain. . Τ είναι το διάστημα δειγματοληψίας Για παράδειγμα, ένα μόνο πόλο βαθυπερατό φίλτρο με μια συνάρτηση μεταφοράς του Κ / (s-2.7) θα αντιστοιχίζεται σε Κ / (1-exp (2.7 * 1/100000) z ^ -1), με την παραδοχή η συχνότητα δειγματοληψίας των 100 kHz. Regards, Kral
 
Γεια σου, έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα που θέλω να "χάρτη" ​​ένα αναλογικό φίλτρο σε ένα ψηφιακό φίλτρο, όπου τόσο η φάση και απαντήσεις πλάτος του αναλογικού φίλτρου θα πρέπει να διατηρηθεί (το ψηφιακό φίλτρο). Στην ουσία θέλω ένα ψηφιακό «αναπαράσταση» ενός αναλογικού φίλτρου. Για ορισμένους τύπους αναλογικού φίλτρου για παράδειγμα ελλειπτικό, χρησιμοποιώντας impinvar μπορεί να οδηγήσει σε λανθασμένα αποτελέσματα. Ενώ διγραμμική μπορεί να παράγει ένα ψηφιακό φίλτρο που ακολουθεί πιστά το αναλογικό φίλτρο (in-band) απάντηση, ωστόσο, θα παράγουν ελαφρώς διαφορετική φάση (καθυστέρηση ομάδας) mag απάντηση. Διγραμμική μπορεί επίσης να παράγουν μεγάλα σφάλματα στην ψηφιακή απόκρισης φίλτρου διακοπής-band (σε σύγκριση με το ανάλογο απόκρισης φίλτρου στο ίδιο freq). Τυχόν παρατηρήσεις;
 
ali_th, Tigana123 θέτει ορισμένα καλά σημεία σχετικά με την ώθηση αναλλοίωτη μέθοδο για την εφαρμογή του ελλειπτικού φίλτρο. Οι παρατηρήσεις αυτές ισχύουν επίσης για τον τύπο Chebyshev 2 (Inverse Chebyshev) φίλτρο, ή, για εκείνο το θέμα, κάθε φίλτρο που έχει πραγματικά μηδενικά στη ζώνη αποκοπής. Αντωνίου περιγράφει μια τροποποιημένη ώθηση αναλλοίωτη μέθοδο που υπερνικά τα probelems της άμεσης εφαρμογής του παλμού αμετάβλητης μετασχηματισμό σε αυτά τα φίλτρα. Για περισσότερες πληροφορίες, ανατρέξτε στο ακόλουθο: Ntoniou, Abdreas, "Ψηφιακή Ανάλυση Φίλτρα, Σχεδιασμού και Εφαρμογών Regards, Kral [size = 2] [color = # 999999] Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά:. [/Color] [/size] Συγνώμη? Είχα "δάχτυλο μάστιγα", όταν πληκτρολογείτε το όνομα του συγγραφέα είναι Αντωνίου, Ανδρέας [size = 2] [color = # 999999] Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά:.. [/color] [/size] Ένα άλλο σημείο που πρέπει να θυμάστε? επειδή του aliasing προβλήματος, η ώθηση αναλλοίωτη μέθοδος μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για χαμηλής διέλευσης και ζωνοπερατών φίλτρων. αυτό δεν λειτουργεί για high-pass ή ταινίας απορρίψει φίλτρα.
 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top