Matching κύκλωμα μεταξύ κεραίας και ενισχυτή

S

sekharareddy

Guest
Κανονικά Matching στο κύκλωμα b / n ενισχυτή και κεραία χρησιμοποιείται για να μέγιστη μεταφορά ισχύος από ενισχυτή να anttena.But σύμφωνα με τις γνώσεις μου, αυτό συμβαίνει μόνο όταν υπάρχει μια αναντιστοιχία αντίσταση b / n αυτά τα δύο. Σε μερικές εφαρμογές που έχω δει ότι ακόμα και αν η σύνθετη αντίσταση εξόδου Ενισχυτής και κεραίας αντίσταση εισόδου 50Ω και οι δύο είναι, ταιριάζουν κύκλωμα χρησιμοποιήθηκε. Μπορεί κανείς να μου πει, είναι ένα προληπτικό μέτρο; ή οποιοδήποτε άλλο πράγμα είναι, επίσης, που εμπλέκονται; (εκτός από τη ρύθμιση της εμπέδησης?)
 
Δεν υπάρχει καμία ανάγκη από ένα κύκλωμα που ταιριάζουν, αν και οι δύο είναι τέλεια 50 ohms. Εάν υπάρχει ένα κύκλωμα προσαρμογής σημαίνει ότι δεν είναι. Πιθανότατα η κεραία δεν είναι 50 ohms. Έχω δει πολλά σχέδια της κεραίας που θεωρητικά είναι 50 ohms (PIFA, Patch) που χρησιμοποιεί μια αντίστοιχη κύκλωμα. Δεν είναι συνηθισμένο, αλλά αν είστε κάτω από πίεση να λειτουργεί, δεν υπάρχει άλλη επιλογή.
 
ναι σύμφωνα με μένα τέλεια μεταβίβαση της εξουσίας λαμβάνει χώρα όταν υπάρχει καλή matchinng από ενισχυτή στην κεραία ή το αντίστροφο [size = 2] [color = # 999999] Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά: [/color] [/size] γενικά αντίσταση αντιστοίχιση είναι χρησιμοποιείται για να επιλέξει για τη μεταφορά ενέργειας, π.χ. για: μετασχηματιστές χρησιμοποιούνται ηχεία (γούφερ) για την αντιστοίχιση των στερεοφωνικά συστήματα νομίζω ότι το μόνο μέλημα εδώ είναι επίσης εμπέδησης
 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top