LDO σχέδια με ή χωρίς εξωτερική πυκνωτής

B

BlueSkyPrairie

Guest
Είμαι νέος σε LDO σχέδια, μόλις έκανε μερικές μέχρι ανάγνωση.Δεν είναι σαφές για τις πρακτικές των LDO επιλογές με ή χωρίς τη χρήση εξωτερικής bypass πυκνωτή.
Α) ΧΩΡΙΣ εξωτερική παράκαμψη πυκνωτής εσωτερική δεσπόζουσα πόλο
Pros: μείωση του κόστους των εξωτερικών παράκαμψη πυκνωτής
Cons: 1) Ανάγκη εσωτερική αντιστάθμιση? Θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει DFC (συντελεστής απόσβεσης Ελέγχου) να διευρυνθεί η απόκριση συχνότητας, δυναμική προκατάληψη τρέχουσα χρήση και / ή καλάμι μηδέν παρακολούθηση των περάσει τρανζίστορ εξόδου σημερινή για τη βελτιστοποίηση της απόκρισης συχνότητας και της σταθερότητας.
2) Τι γίνεται στην περίπτωση που ο χρήστης προσθέτει επιπλέον πυκνωτής στην προσπάθεια να βελτιώσει το θόρυβο / κυμάτιο;
Ή ο χρήστης δεν μπορεί να γνωρίζει γιατί το κάνουμε αυτό το τσιπ VDD προσφοράς σύνδεσης με την παραγωγή μπορεί να έχει LDO VDD-GND μεγάλη εσωτερική on-chip bypass πυκνωτή.

Β) Με εξωτερική παράκαμψη πυκνωτής
Με εξωτερική χρήση παράκαμψη πυκνωτής πυκνωτής ESR ως μηδέν, αυτό εξακολουθεί να γίνεται η προηγούμενη περίπτωση Α, και να έχουν τα ίδια μειονεκτήματα, χωρίς τα υπέρ.
Είμαι πιο σκεπτικό της υπόθεσης των εξωτερικών παράκαμψη πυκνωτής ως κυρίαρχο πόλο.
Pros: 1) Όσο επαρκή πυκνωτής χρησιμοποιείται, είναι σταθερή.Χρήστης προσθήκη επιπλέον πυκνωτής βελτιώνει θορύβου / κυματισμός και δεν προκαλεί το πρόβλημα της σταθερότητας, αν και μπορεί να επιβραδυνθεί παροδική απόκριση.
2) Δυναμική προκατάληψη τρέχουσα ή / και πόλο-μηδέν εντοπισμού μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη βελτιστοποίηση της απόκρισης συχνότητας.
CONS: κόστος της εξωτερικής παράκαμψη πυκνωτής

Ποια είναι η πρακτική καλή επιλογή για το σχεδιασμό LDO με ή χωρίς εξωτερική πυκνωτής;
Η εφαρμογή μου για αυτά τα LDOs είναι εξαιρετικά ολοκληρωμένη PMIC για στόχευση για cellphones.
Καλώς ήρθατε κάθε διορατικές παρατηρήσεις ή πρακτική.Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

 
Doniesienia, że Microsoft planuje przejęcie firmy Salesforce na razie się nie potwierdzają, ale potencjalnymi nabywcami mogą być też SAP, IBM, Oracle lub HP.

Read more...
 
r ur requrements τι ακριβώς;
Πιστεύω ότι για την πλήρη ενσωμάτωση και πρέπει να πάμε για capless ldo.
αλλά και αν μπορεί να φέρει με το ένα επιπλέον pin τότε πιστεύω ότι δεν υπάρχει τίποτα σαν εξωτερικό κάλυμμα LDOs.

 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top