IAR C

R

Radu

Guest
Υπάρχει κανείς να έχει φροντιστήριο για IAR C με PIC16/17;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Radu

 
Unia Europejska ma zamiar pozwać Google za działania monopolistyczne. Google jest celem trwającego już pięć lat dochodzenia antymonopolowego prowadzonego przez instytucje Unii Europejskiej. Działania te, mimo, że utknęły kilkakrotnie w martwym punkcie, wywołały burzę polityczną pomiędzy USA a UE. UE chce chronić przedsiębiorstwa europejskie, podcz...

Read more...
 
Έχω καταλάβει ότι επί της δικής μου.Είναι πολύ καλή και επιτρέπει τη γρήγορη ανάπτυξη,
έχω ολοκληρώσει IR comm έργου, δεδομένου ότι η πρώτη μου τοποθέτηση.Για περιβόητος ASM προγραμματιστές, ένας εύκολος τρόπος για να αποκτήσετε πρόσβαση απόλυτη μητρώων είναι να ορίσει ως πτητικές δηλαδή:
__no_init πτητικές __bank0 unsigned char myReg @ 0x20? / / myReg EQU 0x20
Για την πρόσβαση δηλαδή bitwise (BSF myReg, 2) πρέπει να χρησιμοποιήσετε μια struct:
__no_init πτητικές __bank0 ένωσης
(
unsigned char parityReg?
struct
(
unsigned char parityReg0: 1?
unsigned char parityReg1: 1?
unsigned char parityReg2: 1?
unsigned char parityReg3: 1?
unsigned char parityReg4: 1?
unsigned char parityReg5: 1?
unsigned char parityReg6: 1?
unsigned char parityReg7: 1?
)?
0x2B) @?
Μεταβλητή δηλώσεις δεν πρέπει πάντα να δηλώνεται ως ασταθείς, αλλά μπορεί να δηλωθεί ως τοπικές σε οποιαδήποτε άλλη λειτουργία.
Όπως σας
έχω ανάγνωση διατηρούνται χρησιμοποιείται όλο και λιγότερο inline ASM δηλαδή ASM ( "CLRW")? Η μεταγλωττιστή είναι πραγματικά καλή και
έχω βρεθεί ότι έχετε αρχίσει να σκέφτονται περισσότερο σε C από ASM.
Άλλα πράγματα που
έχω είναι stumbled μετά τη διακοπή λειτουργιών.Θυμάμαι ότι μια ανάγνωση somwhere λειτουργία ενώ στις ΔΑΜ δεν μπορεί να επιστρέψει μια τιμή, έτσι χρησιμοποιούν μια μίμηση επιστροφής ως εξής:
1) να κηρύξει την λειτουργία που θα ονομάζεται στο ISR ως άκυρη
2) να κηρύξει ένα bitwise πρόσβασης-RETURN ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ όπως παραπάνω (αυτό μπορεί να φέρει την επιστροφή boolean καθεστώς της 8ης λειτουργίες)
3) πριν από την «επιστροφή» από την εν λόγω λειτουργία που λίγο ή σαφές σε λίγο RETURN REG, όπως απαιτείται
4) εντός σας ISR ελέγξετε λίγο να δείτε την κατάσταση

 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top