υψηλής τάσης MOSFETS σχεδιαγράμματα και εξήγηση

Y

ytliang

Guest
Γεια σας, Θα μπορούσε κάποιος παρακαλώ να μου δώσει κάποιες ιδέες για υψηλής τάσης MOSFETs διατάξεις και γιατί είναι που με αυτόν τον τρόπο; Ευχαριστίες
 
Πραγματικά δεν ξέρω τι είναι ΜΕΝΤ με HV MOSFET .. 1. συνήθως nowday ημέρας όλοι οι μάρκες εργάζονται σε διαφορετικές τάσεις, όπως τάση του πυρήνα & io τάσης. συνήθως io τάσης συσκευές που ονομάζονται τάσεις TG συσκευές, όπου tox περισσότερο σε σύγκριση με τρανζίστορ τάση του πυρήνα, δηλαδή ψηφιακή λογική. TG MOSFETs θα λειτουργούν σε τάση μεγαλύτερη από ό, τι Mosfets πυρήνα. 2. Υψηλή Mosfets τάσης που ονομάζεται επίσης DMOS / VDMOS transistrors. crosssection τρανζίστορ αυτά εντελώς διαφορετικό από τα συμβατικά MOSFETs να χειριστεί υψηλής τάσης / υψηλά ρεύματα. Σε αυτό το τρανζίστορ Στραγγίστε επεκταθεί κάτω από την περιοχή πύλη περισσότερο. [Quote = ytliang] Γεια σας, Θα μπορούσε κάποιος παρακαλώ να μου δώσει κάποιες ιδέες για υψηλής τάσης MOSFETs διατάξεις και γιατί είναι που με αυτόν τον τρόπο; Ευχαριστώ [/quote]
 
Εννοείς Power-Semi. Ρωτήστε "International Rectifier" παιδιά ... :)
 
Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου πείτε γιατί η επέκταση αποστράγγισης κάτω πύλη κάνει αυτό μια συσκευή υψηλής τάσης; Επίσης, έχω παρατηρήσει, επίσης, κάποιες συσκευές που χρησιμοποιούνται πηγάδια αντί του LDD για την επέκταση αποστράγγισης. Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα / μειονέκτημα για αυτό; ευχαριστίες
 
Η επέκταση αποστράγγισης κάτω από την πύλη σχηματίζει ένα lighlt πρόσμειξη περιοχή μεταξύ αποχετεύσεως και κανάλι ότι η υψηλή τάση μπορεί να πέσει σε όλον τέτοια ώστε δεν υπάρχει punchthrough ή κατανομή μεταξύ διαρροή και την πηγή. Αυτά τα είδη των τρανζίστορ είναι καλό για 40V και κάτω. Για υψηλότερες τάσεις απαιτούνται περιοχές drift. Για πολύ υψηλής τάσης MOSFETs, ένα παχύ Ν-επι στιβάδα χρησιμοποιείται ως περιοχής μετακίνησης να αποσύρει τις υψηλές τάσεις. Οι Filed δαχτυλίδια χρησιμοποιούνται επίσης για να διαμορφώσει την εξάντληση να κρατήσει τα υψηλά άκρα τομέα της ζώνης εξάντλησης μακριά από τις κρίσιμες περιοχές. Έτσι, η διάταξη της πολύ υψηλής τάσης τρανζίστορ είναι πολύ διαφορετικό από τα συμβατικά CMOS. [/Img]
 
Γεια Colbhaidh, Υπάρχει κάποιο βιβλίο ή οποιοδήποτε πόρο εκεί που μιλά για τεχνικές υψηλής τάσης MOSFETS διάταξης. Είμαι ένα newbie σε αυτόν τον τομέα, θα ήθελα να κατανοήσουμε λεπτομερώς γιατί έχουν τεθεί σε ένα συγκεκριμένο τρόπο και αυτό που όλες οι προφυλάξεις πρέπει να λαμβάνονται. Σας ευχαριστώ, curioush Η επέκταση αποστράγγισης κάτω από την πύλη σχηματίζει ένα lighlt πρόσμειξη περιοχή μεταξύ αποχετεύσεως και κανάλι ότι η υψηλή τάση μπορεί να πέσει σε όλον τέτοια ώστε δεν υπάρχει punchthrough ή κατανομή μεταξύ διαρροή και την πηγή. Αυτά τα είδη των τρανζίστορ είναι καλό για 40V και κάτω. Για υψηλότερες τάσεις απαιτούνται περιοχές drift. Για πολύ υψηλής τάσης MOSFETs, ένα παχύ Ν-επι στιβάδα χρησιμοποιείται ως περιοχής μετακίνησης να αποσύρει τις υψηλές τάσεις. Οι Filed δαχτυλίδια χρησιμοποιούνται επίσης για να διαμορφώσει την εξάντληση να κρατήσει τα υψηλά άκρα τομέα της ζώνης εξάντλησης μακριά από τις κρίσιμες περιοχές. Έτσι, η διάταξη της πολύ υψηλής τάσης τρανζίστορ είναι πολύ διαφορετικό από τα συμβατικά CMOS. [/Img] [/quote]
 
Προτείνω την ανάγνωση του κανόνα σχεδιασμού HV MOS από χυτήριο. Συνήθως χυτήριο θα παρέχει λεπτομερείς κατευθυντήριες γραμμές.
 
Χάρη Leo αλλά οι κανόνες χυτήριο δεν εξηγεί γιατί κάνουμε την επένδυση πολυ τομέα ή οποιεσδήποτε τέτοιες τεχνικές. Αν έχετε οποιαδήποτε άλλη πηγή επιτρέψτε μου να ξέρω
 
Πολυ επένδυση στον τομέα χρησιμοποιείται για να αυξήσει VGD τάση διάσπασης. Παράγει ένα παχύ οξείδιο στην πλευρά αποστράγγισης.
 
Εδώ θα βρείτε ένα έγγραφο σχετικά με τις δομές MOS HV [. / URL] @ Leo: Νομίζω ότι πολύ πλάκα τομέα δεν generate το ΤΟΧ, αλλά τοποθετείται πάνω του.
 
Μήπως σας ρωτήσω σχετικά με τη διάταξη μιας διάταξης κυττάρων (τον καθορισμό πράγματα όπως το μήκος πύλη, παρασυρόμενα μήκους περιοχή, κλπ.), ή μεγάλης κλίμακας (mm) διάταξη του επιμετάλλωση χρησιμοποιείται για να δημιουργήσει μια μεγάλη περιοχή από τη συσκευή στοιχειώδη κύτταρα; Ο πρώην ορίζεται από την φυσική δομή της συσκευής που απαιτείται για την επίτευξη (μαζί με μη-διάταξη παραμέτρους - δόσεις εμφύτευσης, ενέργειες, κλπ.) ορισμένα χαρακτηριστικά της συσκευής (τάση διασπάσεως, ειδική τιμή Rdson, κλπ.), και καθορίζεται από το σκοπιά του μηχανικού διαρρύθμιση ή σχεδιαστής κύκλωμα. Το τελευταίο είναι συνήθως δεν υπάρχει ενδιαφέρον για μηχανικούς συσκευή - αλλά παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον για τους μηχανικούς και τους σχεδιαστές διάταξης. Μεγάλης επιφάνειας σχεδιαγράμματα επιτρέπει να επιτύχουμε μία μικρή τιμή Rdson της συσκευής κάνοντας περιοχή του μεγάλου. Αλλά κάποιος πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί για να βεβαιωθείτε ότι η συνολική σχεδίαση είναι ισορροπημένη, δεν υπάρχουν τρέχοντες τομείς συνωστισμό (hot spots), το ρεύμα μέσω κάθε wirebond (ή πρόσκρουση / πυλώνας) είναι το ίδιο, κλπ.
 
Ναι, erikl. Η περιγραφή σας είναι πιο ακριβής. Είναι οξειδίου πεδίου.
Εδώ θα βρείτε ένα έγγραφο σχετικά με τις δομές MOS HV [/URL] @ Leo: Νομίζω ότι πολύ πλάκα doesn τομέα. «τ generate το ΤΟΧ, αλλά τοποθετείται πάνω του.
 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top