αισθητήρων θερμοκρασίας χρησιμοποιώντας 16F88;;;

T

thanhvtd86

Guest
Είμαι κάνει ένα μικρό έργο βασίζεται σε ένα μικροελεγκτή:"Μια μικροελεγκτή PIC16F88 με βάση το σύστημα έχει ένα ποτενσιόμετρο συνδεδεμένο με το Κανάλι 1, για το λιμάνι Α για την προσομοίωση αισθητήρων θερμοκρασίας, για την εφαρμογή τάσης για το Α έως Δ μετατροπέα. Η μικροελεγκτή είναι να μετατραπεί αυτή η τάση σε διψήφιο αριθμό, στην περιοχή των 00 ° C έως 99 ° C, χρησιμοποιώντας μια ματιά βαθμονόμησης μέχρι τραπέζι, το οποίο στη συνέχεια να μετατραπεί σε ASCII και εμφανίζεται σε μια μονάδα LCD συνδέεται με το λιμάνι Β χρησιμοποιώντας ένα 4-bit λειτουργία μεταφοράς με μερικές κατάλληλο κείμενο. Το πρόγραμμα είναι για τη δειγματοληψία και την απεικόνιση της θερμοκρασία σε ένα κατάλληλο χρονικό διάστημα και να λειτουργούν συνεχώς. "Τα πράγματα θα είναι ωραία πάντως είμαι πάρει κολλήσει στον αισθητήρα θερμοκρασίας ...
Τι είδους των αισθητήρων θερμοκρασίας θα πρέπει να χρησιμοποιήσω (ειδικά).

Πρέπει να συνδέσω αισθητήρα ότι το είδος των ADC, ή απλά να το συνδέσετε απευθείας σε λιμένες της ΣΜΕ και στη συνέχεια config η ενότητα ADC στο ΣΜΕ.

Κάποιος παρακαλώ να με βοηθήσει.Εγώ θα το εκτιμήσουν.
Σε ευχαριστώ

 
Porzućcie Dropbox, Facebooka i Google - radzi Edward Snowden. Badanie przeprowadzone przez F-Secure pokazuje, że 53% badanych wyraziło wolę zmiany usług na zapewniające większą ochronę prywatności.

Read more...
 
Αν θέλετε να κολλήσετε με Α / Δ χρησιμοποιήσετε Φαρενάιτ ή Kelvin αισθητήρα όπως το LM34.Αν θέλετε ψηφιακή (η λειτουργία SPI στο 16F88 θα δουλέψει μια χαρά) να κάνουν χρήση θερμοστάτη SPI, όπως το LM74.Το ελαφρώς υψηλότερο τέλος 16F876A υποστηρίζει I2C και θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει το LM75.Dallas Semiconductor επίσης να SPI και I2C αισθητήρες θερμοκρασίας (και από όπου και αν βαθμονομείται)

 
Ένας απλός αισθητήρας θερμοκρασίας μπορεί να οικοδομηθεί Usin την από κοινού διάθεση LM35 τσιπ.
Η έξοδος του LM35 πρέπει να τροφοδοτείται μέσω ενός ενισχυτή οργάνων (προτιμώ το ic INA121) και άμεσα σε οποιοδήποτε λιμάνι ADC του ελεγκτή.
PT100 μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί ως έναν αισθητήρα θερμοκρασίας.

 
Για να κάνετε τη δουλειά σας πιο εύκολη γιατί δεν χρησιμοποιείτε το ψηφιακό θερμόμετρο όπως ds1820 από Dallas.Είναι ένα ψηφιακό θερμόμετρο (βαθμονομείται) με μια διασύνδεση σύρμα.Έχω χρησιμοποιήσει αυτό εδώ και χρόνια η μονάδα μπορεί να μετατραπεί σε Φαρενάιτ και celcius είναι επίσης γραμμική έτσι δεν υπάρχει ανάγκη για πίνακα αναζήτησης

 
Επιλογή DS18B20 μου, έναν αισθητήρα temp σύρμα.Πολύ εύκολη κώδικα και απεικόνιση της θερμοκρασίας σε μια LCD.

 
cameo_2007 έγραψε:

Ένας απλός αισθητήρας θερμοκρασίας μπορεί να οικοδομηθεί Usin την από κοινού διάθεση LM35 τσιπ.

Η έξοδος του LM35 πρέπει να τροφοδοτείται μέσω ενός ενισχυτή οργάνων (προτιμώ το ic INA121) και άμεσα σε οποιοδήποτε λιμάνι ADC του ελεγκτή.
 
αν ur καθήκον είναι η αίσθηση temp sugession μου είναι η χρήση NTC, PTC πρόκειται για δύο διαφορετικούς τύπους αντίστασης ανιχνευτών temp αντίσταση των οποίων αυξάνεται / μειώνεται με την αύξηση των temp χρησιμοποιώντας αυτό ως μία αντίσταση εφαρμόζεται δυναμικό διαχωριστή και συνδέστε την τάση σε όλη την Ε
& ΤΑ να ADC.αυτή είναι η τεχνική που χρησιμοποιείται για να βρείτε θερμοκρασία σε ups
- pradeep --

 
cameo_2007 έγραψε:

Ένας απλός αισθητήρας θερμοκρασίας μπορεί να οικοδομηθεί Usin την από κοινού διάθεση LM35 τσιπ.

Η έξοδος του LM35 πρέπει να τροφοδοτείται μέσω ενός ενισχυτή οργάνων (προτιμώ το ic INA121) και άμεσα σε οποιοδήποτε λιμάνι ADC του ελεγκτή.

PT100 μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί ως έναν αισθητήρα θερμοκρασίας.
 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top